Článek
Ministr financí Andrej Babiš přitom v minulých dnech obvinil nynějšího premiéra Sobotku, že v roce 2004 jako tehdejší šéf státní pokladny prodal podíl v OKD příliš levně. [celá zpráva]
Stát za prodej menšinového podílu akcií (necelých 46 procent) firmě Karbon Invest tehdy získal 4,1 miliardy korun. Podle Babiše a některých dalších kritiků přitom mohlo Česko prodejem OKD získat až dvojnásobek.
Komise ale pro Český rozhlas-Radiožurnál napsala, že není pravda, že by Česko akcie prodalo pod cenou.
Stalo se tak už v roce 2011 a dopis obdrželo ministerstvo zahraničí. Nezveřejnil ho ale ani tehdejší šéf resortu Karel Schwarzenberg a ani nynější ministr Lubomír Zaorálek.
Stěžovali si nájemníci
Samotné rozhodnutí přitom vydala už v roce 2011, konstatovala v něm, že stát při prodeji nikomu neposkytl nepovolenou pomoc. Stížnost na prodej podala v roce 2005 společnost Penta, stěžovala si právě na to, že OKD bylo firmě Karbon Invest prodáno pod cenou. Komise se jí ale ani nazabývala. V roce 2008 si pak stěžovalo Sdružení nájemníků BytyOKD. Tvrdilo, že podíl v bytech, které společnosti patřily, byl špatně oceněn.
Komise mimo jiné zkoumala hodnotu akcií a zjistila, „že prodejní cena státního podílu v OKD ve výši 45,88 % odpovídala v roce 2004 tržní ceně volně obchodovatelných akcií OKD.” Upozornila na to, že tato cena také byla vyšší než konkurenční nabídka společnosti Penta finance ve výši nejprve 3,1 miliardy korun a poté po jejím navýšení ve výši 4 miliardy korun. Stojí to v dokumentu, který Radiožurnál zveřejnil.