Článek
Výdaje na důchody a další sociální dávky byly meziročně vyšší o 11,1 miliardy korun, o 7,6 miliardy stouply výdaje na platy ve školství.
Celkové výdaje v objemu 373,5 miliardy byly o 44,1 miliardy větší než loni, to znamená nárůst o 13,4 procenta. Na sociální dávky včetně důchodů stát do konce března vydal 149 miliard korun, u důchodů to bylo o devět miliard víc než před rokem.
Pozitivně na rozpočet působil růst inkasa daně z příjmů právnických osob, které meziročně vzrostlo o 3,9 procenta. Víc stát vybral i na dani z příjmů fyzických osob. Na DPH se vybralo stejně jako loni 62,7 miliardy korun.
Ministerstvo doufá v lepší výběr DPH
Ministerstvo doufá, že v průběhu roku výběru DPH pomůže rozjezd 3. a 4. etapy EET, příslušná novela zákona ale ještě nebyla schválena.
Loni hospodaření státu pomohl mimořádný příjem 20 miliard korun z EU v rámci závěrečných plateb končícího programového období, upozornil resort.
V únoru byl výsledek ještě horší
Jak upozornil ekonom Komerční banky František Táborský, schodek za první tři měsíce roku je nejhorší výsledek od roku 2012. „Nicméně ve srovnání s předchozími měsíci státní rozpočet umazává naběhlý deficit,“ uvedl. Na konci letošního února byl totiž deficit skoro 20 miliard.
Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun. Zatímco v předchozích letech býval výsledek na konci roku lepší než plán, letos tomu zřejmě bude jinak.
„Pro tento rok očekáváme, že stát bude hospodařit s výsledkem daleko bližším naplánovanému rozpočtu. Předpokládáme, že bude i nadále pokračovat tlak na další zvyšování platů státních zaměstnanců a starobních důchodů,“ dodal Táborský.