Článek
Chorvatská národní banka zveřejnila vítězný návrh nové jednoeurové mince, která přijde do oběhu v roce 2023. Autor Jagor Šunde za něj dostal odměnu 70 000 chorvatských kun (224 tisíc korun), spoluautoři David Čemeljić a Fran Zekan pak každý 30 000 (98 tisíc korun).
Well someone Scottish decided to change immortality for copyright 😂😂😂 #eurocoin #croatia #scotland #canceled https://t.co/HHtQrU1cVq
— KR Uno (the one/ beloved one) (@kruno82) February 7, 2022
Rub s odkazem na původní chorvatskou měnu zobrazuje kunu na šachovnicovém pozadí. Líc se pak shoduje se všemi euromincemi, vykresluje reliéf Evropy s nápisem 1 EURO.
Ukradli jste mi kunu, obvinil fotograf Chorvatsko
Vybrané návrhy, které mělo Chorvatsko poslat ke schválení Radě Evropské Unie, banka zveřejnila už v únoru. Přišla ale obvinění z plagiátorství, protože se původní návrh nápadně podobal fotografii zvířete od britského fotografa Iana H. Leache. Vítěz svůj návrh ze soutěže stáhl, fotograf Leach to ocenil a vyloučil podání žaloby.
Chorvati míří do eurozóny s ostudou. Návrh své eurové mince stáhli kvůli plagiátorství
Návrh mince obviněný z plagiátorství z boku zachycuje kunu, která stojí na větvi a směřuje pohled vlevo. Naopak nový design, který je oproti původnímu méně detailní, zobrazuje zvíře vytáčející hlavu vpravo, ač tělem také směřuje nalevo. Zmizela i větev, šachovnicové pozadí naopak zůstalo.
Tesla, Hlaholice a Gundulić
V únoru prošly také návrhy ostatních mincí. Dvoueurovka nese mapu Chorvatska a citát chorvatského básníka Ivana Gunduliće o svobodě. Deseti-, dvaceti- a padesáticentové mince pak zpodobňují vynálezce Nikolu Teslu. Jedno- a dvoucentové mince mají na rubu znaky hlaholice.
Euro v současnosti používá jako svou měnu devatenáct ze sedmadvaceti členských států. Podle loňského průzkumu Eurobarometru podporovalo přijetí eura 61 % Chorvatů. Nové mince a bankovky přijdou v Chorvatsku do oběhu 1. ledna 2023.