Článek
„Nová vláda není ochotná poskytovat záruky za výkupní ceny elektrické energie, které by v příštích několika desítkách let mohly dramaticky zatížit ať už domácnosti, nebo firmy z pohledu zvýšených odvodů v důsledku nutnosti financovat dostavbu elektrárny Temelín,“ uvedl Sobotka.
Nový kabinet ještě bude muset posoudit, zda bude mít k dostavbě Temelína stejný přístup jako předchozí vláda, s jejímž souhlasem nebo porozuměním zahájil ČEZ výběrové řízení, podotkl premiér. Úvahu kabinetu podle něho ovlivní debaty o klimatickém balíčku v Evropské komisi a aktualizace energetické koncepce Česka. Z té nepochybně potom vyplynou také podmínky pro eventuální dokončení tendru na výstavbu Temelína, dodal.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro týdeník Ekonom, jenž vyšel začátkem ledna, uvedl, že smlouva s vítězným uchazečem by mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí 2015. Letos firma počítá s jednáními s uchazeči. „Je to tak, že si nedokážu představit, že bychom podepsali plně účinnou smlouvu o dostavbě Temelína dříve, než budeme mít zajištěný contract for difference nebo jiné obchodní schéma,“ uvedl Beneš.
Schéma contract for difference by firmě ČEZ zajistilo na určitou dobu provozu nových bloků Temelína pevné výkupní ceny. Pokud by tržní cena byla nižší, ČEZ by dostával doplatek od státu. V opačném případě by energetická společnost rozdíl mezi tržní a sjednanou cenou do státního rozpočtu odváděla.
Vyřazení Arevy
Uchazeči v tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín zůstaly americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200.
Do soutěže se přihlásila také francouzská firma Areva, ČEZ ji ale předloni v říjnu z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti nezveřejnil.
Loni v říjnu Krajský soud v Brně na návrh Arevy vydal předběžné opatření, podle nějž ČEZ s případným vítězem tendru nemůže uzavřít smlouvu. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřuje Evropská komise.