Článek
Saúdská Arábie v lednu těžila 9,75 miliónu barelů denně, což je nejméně od února 2015. Strop těžby pro všechny účastníky dohody je stanoven na 32,5 miliónu barelů denně. [celá zpráva]
Závazek se daří dodržovat především díky tomu, že Saúdská Arábie snížila produkci ropy více, než slíbila. Limit pro Saúdskou Arábii činí 10,058 miliónu denně.
„Jde o jednoznačnou známku toho, že Saúdská Arábie je oddána obnovení rovnováhy trhu,“ uvedl pro Bloomberg londýnský analytik Mohamed Ramady. „Přesto to nemusí stačit, vzhledem tomu, že objem ropy na trhu je stále vysoký,“ dodal.
Přes snahu Saúdů ceny ropy klesají
Cílem snížení produkce a dodávek ropy je zejména zvýšení cen. Ty však v posledních týdnech klesají. Mimo jiné v důsledku těžby v USA, které dohodou nejsou vázány.
The exodus of oil-price optimists has begun. https://t.co/fpZ4Ujc1Um pic.twitter.com/A2z7K5ROkc
— Bloomberg PL (@Bloomberg_PL) 21. března 2017
Podle nejnovější zprávy o počtu vrtů se tam bude produkce zvyšovat. Společnost Baker Hughes v pátek uvedla, že v USA v tuto chvíli probíhá těžba na 631 vrtech. To je nejvíce od září 2015.
Další zemí, která narušuje záměry OPEC, by mohla být Libye. Libyjská národní ropná společnost oznámila, že se pod její kontrolu brzy dostanou přístavy As-Sidr a Rás Lanúf. Jejich kapacita těžby dosahuje celkem 600 tisíc barelů denně.
Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu zlevnily. [celá zpráva]