Článek
Dodávky plynu mají do Maďarska proudit z území Srbska a Rakouska a Ukrajinu tak obejdou.
Podpis maďarsko-ruské energetické smlouvy přichází v době, kdy ceny zemního plynu v Evropě trhají ještě před začátkem zimní topné sezony rekordy. Evropské státy jsou na zemním plynu závislé více než kdy jindy kvůli snahám opustit uhlí a zvýšit využití čistějších zdrojů energie. Používají ho k vytápění domácností a dodává elektřinu průmyslu.
Norsko zvýší dodávky plynu do Evropy
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v této souvislosti koncem srpna uvedl, že smlouva se uzavře na 15 let. Cenu dodávek tehdy nesdělil, uvedl ale, že bude příznivější než ta dosavadní.
Dodávky přes Srbsko a Rakousko
K podpisu smlouvy přicestoval do Budapešti šéf Gazpromu Alexej Miller. Dohoda vstoupí v platnost k 1. říjnu – do Maďarska díky ní bude proudit 3,5 miliardy kubíků zemního plynu přes Srbsko a miliarda kubíků z Rakouska.
Které plynovody budou k plnění smluvních dodávek suroviny využity, zpravodajské agentury neuvádějí, nabízí se ale plynovod TurkStream, který s eventualitou dodávek i do dalších zemí regionu, včetně Srbska a Rakouska, počítal.
Kyjev se pokusům Ruska využít energii jako politickou zbraň proti Ukrajině a Evropě brání. Ostře kritizoval už výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa, který obchází Ukrajinu jako tranzitní zemi.
Gazprom přiškrtil plyn Evropě, zásobníky jsou způli prázdné
„Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,“ stojí v pondělním prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí.
Maďarsko se spoléhalo na Rusko u většiny plynu, který dováželo plynovodem přes Ukrajinu. V posledních letech ale země dodávky plynu diverzifikovala, otevřela například přeshraniční propojovací potrubí s většinou svých sousedů a přes terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Chorvatsku si zajistila dodávky od britsko-nizozemské společnosti Royal Dutch Shell.