Článek
Investoři vyhlížejí zasedání skupiny těžařských zemí OPEC+, jež se bude konat ve středu.
Cena severomořské ropy Brent po 17:15 SELČ vykazovala pokles o 3,1 procenta na 100,75 dolaru za barel. Dříve během seance klesla až na 99,16 dolaru za barel.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) odepisovala 4,2 procenta a pohybovala kolem 94,51 dolaru za barel.
Ropa zdražuje. Nečeká se zvýšení těžby
Továrny v Asii a Evropě se v červenci potýkaly s problémy. Slábnoucí globální poptávka a přísná protipandemická omezení v Číně zpomalily výrobu.
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny minulý měsíc poprvé po dvou letech klesla. Pondělní zpráva organizace S Global tak posiluje obavy, že by eurozóna mohla sklouznout do recese.
Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl v červenci klesl na 49,8 z červnových 52,1 bodu. Poprvé od června 2020 se tak propadl pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
Ropa Brent i WTI červenec uzavřely poprvé od roku 2020 s měsíční ztrátou, a to podruhé za sebou. Rostoucí inflace a vyšší úrokové sazby vyvolávají obavy z recese, která by podkopala poptávku po pohonných hmotách.
Energetický gigant Shell má podruhé za sebou rekordní čtvrtletní zisk
Analytici dotazovaní agenturou Reuters poprvé od dubna snížili svůj odhad průměrné ceny ropy Brent na rok 2022 na 105,75 dolaru za barel. Jejich odhad pro WTI klesl na 101,28 dolaru.
Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.
OPEC+ bude ve středu jednat o své těžební politice a podle zdrojů agentury Reuters zváží možnost ponechat těžbu v září beze změny. Diskutovat bude také o mírném zvýšení produkce.