Článek
„Na základě doporučení generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku a pro zaměstnanost z prosince 2018 rozhodlo MF, že nebudou Evropské komisi předkládány žádosti o platbu obsahující výdaje projektů příjemců skupiny Agrofert,” sdělil Novinkám mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch.
„Jedním z těchto projektů byla také zmíněná inovační linka na výrobu toastového chleba Penam,” dodal.
Čtěte také: |
---|
Sto milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy |
Stát zastavil žádosti o evropské peníze pro Agrofert |
ŘÍKÁME NE podezřelému toasťáku! Podporu si podle nás zaslouží pekárny, které odvádí poctivější práci a obejdou se bez pochybných milionových dotací. Dokud se nevyvrátí podezření, STAHUJEME S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ toastový chléb Penam z prodeje! https://t.co/UIZM71a3TQ
— Rohlik.cz (@rohlikcz) 21. května 2019
Rohlík.cz produkt Penamu označil za podezřelý. „Podporu si podle nás zaslouží pekárny, které odvádí poctivější práci a obejdou se bez pochybných milionových dotací,“ uvedla firma na Twitteru.
„Dokud se nevyvrátí podezření, stahujeme s okamžitou platností toastový chléb Penam z prodeje,“ oznámila společnost Rohlík.cz v úterý.
Na skutečnost, že linku na toastový chleba od Penamu dotuje český stát částkou 100 milionů korun, v pondělí upozornil server iRozhlas.
Penam loni v březnu spustil v Herinku u Prahy v Pekárně Zelená louka moderní linku na toastový chléb. Firma tvrdí, že díky ní bude vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů.
Náklady na stavbu měly dosahovat 400 milionů, z toho 100 milionů se mělo zaplatit z evropských dotací. Tuto částku nejprve vyplatil český stát, následně měl požádat EU o zpětné proplacení. Po zastavení dotací pro Agrofert ze strany Bruselu k tomu však již nedošlo.