Článek
Švagr s rozhodnutím insolvenčního správce nesouhlasí. Řekl, že během prosince mu SSHR poslala desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set miliónů korun.
Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat. "Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její oceňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsána s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky," řekl Švagr.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe.
Stát má podle SSHR zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny.
Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.
Firma s nejasným vlastníkem
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s německou firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování části zásob paliv v roce 2004. Podle původního kontraktu skladovala společnost pohonné hmoty v zásobnících na území ČR. V únoru 2010 byl ale uzavřen dodatek smlouvy, podle které mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít skladovat část zásob v Německu.
Už tehdy tisk upozornil na to, že není veřejně znám vlastník Viktoriagruppe, objevily se spekulace o napojení na ruský Lukoil. Firma později podle médií svou majetkovou strukturu sdělila SSHR, ale nezveřejnila ji.