Článek
Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska zavést užívání respirátorů třídy FFP2 v obchodech nebo veřejné dopravě. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je takové opatření namístě vzhledem k šíření nakažlivější mutace koronaviru.
Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou tento týden vypracuje analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost respirátorů FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem na kupní sílu občanů.
Každý, kdo jen trochu může, podle Prouzy respirátory používá už nyní. Jejich výraznější rozšíření by podle něj jistě podpořilo, kdyby stát pomohl udržet cenu respirátorů v rozumné míře snížením daně z přidané hodnoty (DPH). Ke snížení nebo zrušení DPH vyzvali vládu i výrobci respirátorů. Nyní se na ně vztahuje nejvyšší sazba 21 procent.
Za páskou v obchodech skončily někde i roušky. Opatření vyvolalo zmatek, míní Prouza
„Klíčové bude, zdali stát dokáže zajistit dostatek respirátorů pro ty, kteří si je nemohou dovolit, protože i respirátory je potřeba dostatečně často měnit,” uvedl dále Prouza.
Na internetu je možné nyní respirátory FFP2 podle nákupního rádce Heureka.cz sehnat v ceně od jednotek po desítky korun za kus v závislosti na velikosti balení. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová už dříve řekla agentuře ČTK, že životnost jednorázové roušky je tři až čtyři hodiny, respirátor vydrží osm až maximálně 12 hodin.