Článek
Central Group počítá v Praze s průměrnou hrubou měsíční mzdou 45 246 korun a s cenou nového pražského bytu o 70 metrech čtverečních přesahující 7,6 milionu korun. Na základě těchto údajů vychází aktuální index dostupnosti právě na 14,1.
Český statistický úřad (ČSÚ) nicméně minulou středu zveřejnil data, podle nichž je průměrná hrubá mzda v Praze 41 720 korun. To odpovídá čistému příjmu přes 30 800 korun. Při takové mzdě by Pražan, který nejí a nemá ani další výdaje, na byt našetřil za 20 a půl roku. Člověk, který by neplatil daně a odvody, by pak šetřil 15,2 roku.
Dostupnost bydlení v Praze je ve srovnání s okolními metropolemi jednoznačně nejnižší. Až za ní následuje Bratislava, kde průměrný nový byt odpovídá průměrné hrubé mzdě za 11,1 roku. V Mnichově jde o 10,9 roku, ve Vídni o 8,9, ve Frankfurtu a Varšavě 8,7, v Berlíně 8,4 a v Hamburku 6,5.
Index dostupnosti se přitom v Praze za poslední půlrok zlepšil, ještě před šesti měsíci stál podle indexu průměrný nový byt 14,6 průměrné roční hrubé mzdy v hlavním městě.
Dražší než v Berlíně. Byty v Praze jsou v poměru ke mzdě nejdražší ve střední Evropě
„Mírné zlepšení je dáno zejména rychlým růstem mezd. Ty se během šesti měsíců zvedly o 6,5 procenta, zatímco nemovitosti přidaly jen 2,9 procenta,“ uvedli autoři indexu.
Na tisíc obyvatel bylo podle šéfa společnosti Dušana Kunovského v české metropoli v loňském roce povoleno jen 3,2 bytu. „Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5, a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel,“ řekl.