Článek
"Podíl světového majetku v držení jednoho procenta nejbohatších se ze 44 procent v roce 2009 zvýšil na 48 procent v roce 2014 a v roce 2016 překročí 50 procent," upřesnila britská organizace ve zprávě.
"Propast mezi velmi bohatými a zbytkem populace se rychle prohlubuje. Mezinárodní lídři by se měli pustit do osobních zájmů velkých hráčů, kteří brání spravedlivějšímu a více prosperujícímu světu," řekla generální ředitelka Oxfam Winnie Byanyimaová, která bude spolupředsedkyní konference v Davosu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Byanyimaová v této souvislosti chce, aby se letos uspořádal světový summit o daních s cílem "přepsat mezinárodní fiskální pravidla".
Oxfam vyzývá země, aby přijaly plán pro boj proti nerovnostem, a to například potíráním daňových úniků, prosazováním bezplatných veřejných služeb, větším zdanění kapitálu, zavedením minimální mzdy či zaváděním sociální ochrany pro nejchudší lidi.
Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 45. ročníku se zúčastní více než 300 politických osobností, například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande či americký ministr zahraničí John Kerry.