Článek
Centrální úřady vyzvaly místní vlády, aby se připravily na „možnou bouři”, v kterou by krach této obří firmy mohl přerůst. Vládní agentury a státem vlastněné podniky se ale mají aktivizovat až na poslední chvíli, pokud by společnost nedokázala své záležitosti urovnat.
Místní vlády mají za úkol zabránit nepokojům a zmírnit dopady na kupce domů a širší ekonomiku, píše WSJ.
Akcie Evergrande přitom ve čtvrtek po otevření burzy připisovaly až 32 procent, což byl jejich nejvyšší jednodenní zisk od uvedení na burzu v roce 2009. Investory uklidnilo, že se krachem ohrožené firmě, která dluží přes 300 miliard dolarů (6,5 bilionu korun), podařilo dohodnout s čínskými majiteli jejích dluhopisů.

Evergrande Center v Šanghaji
Poté část zisku smazaly a obchodování v 10:00 SELČ zakončily posíleny o 17,6 procenta. V pětidenním horizontu i tak nadále vykazují téměř pětiprocentní propad, v horizontu 30 dní propad činí dokonce více než 40 procent.
Ačkoliv Peking avizoval, že samotné společnosti pomáhat nehodlá, připravuje si arzenál zbraní na pomoc ekonomice v případě, že by došlo k pádu společnosti. Čínská národní banka oznámila, že by mohla do ekonomiky napumpovat 14 miliard dolarů, ty by směřovaly především k finančním institucím.
Evergrande založil v roce 1996 obchodník Chuej Kcha Jüan, který má podle Forbesu majetek kolem 10,6 miliardy dolarů. Skupina, jež se původně jmenovala Hengda, vlastní přes 1300 projektů v 280 čínských městech. Kromě stavebnictví se věnuje i správě majetku, výrobě aut, potravin a nápojů. Vlastní i jeden fotbalový tým. |