Článek
Návrh počítá s tím, že se v roce 2021 muselo v obchodech povinně prodávat prodávat 55 procent českých potravin. Následně by se podíl tuzemských potravin každý rok navyšoval o pět procentních bodů až do roku 2027, kdyby dosáhl 85 procent.
„Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Na rozpor návrhu s článkem 34 již dříve pro Novinky upozorňoval ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Tento princip nediskriminace je základním stavebním kamenem evropské spolupráce, který by měli podporovat jak eurooptimisté, tak euroskeptici,“ řekl Novinkám.
Varováním pro poslance by podle Hospodářské komory měl být případ Rumunska, jež před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 procent potravin od místních producentů. Kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení letos raději zrušilo.
Až 85 procent potravin v obchodech má být českých, navrhují poslanci
K prohlášení Hospodářské komory se připojil také Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle něj návrh poškozuje české spotřebitele, kteří na něj doplatí vyšší cenou, nižší kvalitou zboží i slabší nabídkou sortimentu.
„Omezení nabídky na pultech logicky povede ke zdražování potravin. Čeští výrobci budou moci beztrestně zvyšovat ceny a rezignují na kvalitu potravin. Zároveň se výrazně omezí nabídka v obchodech, protože řada potravin se v tuzemsku nevyrábí. Český zákazník tak tvrdě doplatí na zemědělskou lobby, která nezvládá zahraniční konkurenci a místo modernizace chce obehnat Českou republiku vysokou zdí,“ upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Proti návrhu se ohradili také malí čeští výrobci potravin, kteří využívají zahraniční suroviny a zákonné definici „české potraviny“ tak nevyhovují, s tím, že realizací návrhu by byli diskriminováni.
K návrhu se připojili další poslanci ANO a SPD, ale také Václav Klaus (Trikolóra), Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo Zdeněk Ondráček (KSČM).