Článek
„Uvalíme úplné embargo na ruské uhlí a doufám, že nejpozději v dubnu, v květnu, od ruského uhlí zcela odstoupíme," prohlásil Morawiecki na tiskové konferenci. „Uděláme vše pro to, abychom do konce roku přestali používat ruskou ropu," dodal.
Polsko podle Morawieckého zahajuje ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi nejradikálnější plán odklonu od ruských energetických zdrojů. Vyzval proto také další země EU, aby rovněž snížily svou závislost na dovozu paliv z Ruska. Tvrdí, že peníze z vývozu ropy a plynu pohánějí ruskou válečnou mašinérii.
Unii štěpilo embargo na ruské energie
Morawiecki rovněž vyzval Evropskou komisi, aby uvalila daň na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí, aby byl obchod spravedlivý. Připomněl, že některé země, včetně Německa, se nechtějí vzdát dovozu ruských surovin kvůli relativně nízké ceně. Daň by tak vyrovnala ceny energií v EU. „Budu tuto myšlenku v EU důrazně prosazovat, aby situace byla spravedlivá z hlediska zásad tržní soutěže," prohlásil.
Morawiecki také uvedl, že dovoz plynu bude omezen v květnu. Polsko již delší dobu podniká kroky ke snížení závislosti na ruském plynu. Ve Svinoústí vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), který se nyní rozšiřuje. Získává díky tomu plyn z Kataru, USA, Norska a dalších vývozců. Koncem letošního roku má být otevřený nový baltský plynovod přivádějící plyn z Norska, upozornila agentura AP.
Německo se letos zbaví závislosti na ruském uhlí a možná ropě, uvedl ministr
Podle analýzy think tanku Forum Energii dováží Polsko asi 20 procent uhlí, které spotřebuje, zbytek se vydobývá v dolech na jeho území. V roce 2020 tři čtvrtiny uhlí z dovozu pocházely z Ruska. Podle agentury PAP je ruské uhlí levnější než to polské a lépe se hodí pro výrobu energie.
Ministryně klimatu a životního prostřední Anna Moskwová uvedla, že Polsko by mohlo kupovat uhlí z Jihoafrické republiky a Austrálie. Podle ní tyto nákupy nebudou dražší.
EU rozdělená
Polské rozhodnutí je dalším krokem na cestě zemí EU k energetické nezávislosti na Rusku.
V uplynulých dnech obdobný záměr oznámilo Německo. Podle ministra hospodářství Roberta Habecka se do podzimu země chce zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce letošního roku pak také snad i na ruské ropě.
Do půlky roku 2024 se pak podle něj Německo hodlá zcela zbavit závislosti také na ruském plynu.
Biden zakázal dovoz ruské ropy do USA
Ukončení dovozu ruské ropy a ropných produktů do konce roku 2022 oznámilo také Spojené království a embargo na dovoz ruské ropy uvalily začátkem března také Spojené státy.
Příjmy z dodávek ropy, zemního plynu a uhlí představují podle odhadů až 80 procent příjmů rozpočtu Ruské federace, a jde tak o hlavní zdroj příjmů pro financování invaze na Ukrajinu.
Země EU se však dosud nedohodly na společném embargu surovin z Ruska. Zatímco Polsko a pobaltské státy volají po úplném zákazu dovozu ropy, uhlí a plynu z Ruska v rámci sankcí za invazi na Ukrajinu, další země jako Německo, Maďarsko nebo Nizozemsko to z ekonomických důvodů odmítají.