Článek
Vláda o růstu platů ve veřejné sféře jedná s odbory, které žádají kvůli inflaci navýšení ještě v tomto roce. Před týdnem se zástupci vlády a odboráři dohodli na další schůzce v polovině srpna, na navýšení platů kvůli zvyšujícím se cenám ještě letos s vládou společnou řeč nenašli.
Ministr práce a předseda vládních lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) tehdy uvedl, že kabinet kvůli stavu rozpočtu prostor pro letošní přidání nevidí, je ale připraven navýšit platové tarify od ledna o pět procent.
Platí tak dřívější dohoda, že od září by se měly o deset procent navýšit zmrazené výdělky. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna navýšil základ platu neboli tarif o 700 korun.
Vyčerpaní hasiči. Noční fotky z likvidace požáru v Hřensku
Výdělek se pro letošek zmrazil úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím. Od září by se jim tarify měly podle dřívější dohody zvednout o deset procent. Podle Jurečky se to týká asi 305 000 zaměstnanců. Na navýšení bude potřeba do konce roku 2,2 miliardy korun.
Učitelé si letos polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Plat by jim měl růst příští rok od ledna. Koalice chce debatovat hlavně o jejich odměňování učitelů, jejich výdělek chce podle Jurečky udržet na 130 procentech průměrné mzdy.
Platy některých státních zaměstnanců vzrostou od září o 10 procent
Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712 100 lidí. Průměrný plat činil 40 352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37 633 korun. Inflace v červnu meziročně dosáhla 17,2 procenta.
Státní rozpočet je nyní schválen s deficitem 280 miliard korun. Podle informací ČT ale ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhl novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu na 326,9 miliardy. Výdaje mají vzrůst o více než 110 miliard korun, což by znamenalo, že poprvé přesáhnou dva biliony korun.