Článek
„Akciové trhy nyní zažívají bouřlivé dny. Jejich propad souvisí zejména s výsledkovou sezonou za první kvartál. Technologické firmy, které tvoří podstatný podíl ve většině fondů, i nadále zužuje zpomalující koronavirová krize, a především konflikt na Ukrajině. Tato situace přirozeně vnáší mezi investory neklid," uvedl analytik Broker Consulting Dominik Šulta.
U komoditních fondů byl duben v porovnání s výrazným březnovým růstem 7,4 procenta klidnější. Duben zakončily jen s nepatrným poklesem. Po raketovém růstu od počátku roku tak zůstaly za poslední měsíc téměř na stejných hodnotách.
Hodnota technologických gigantů klesla za tři dny o 24 bilionů
Podle Šulty by tento stav mohl naznačovat, že v souvislosti se situací na Ukrajině trh netrpělivě očekává další vývoj situace ohledně dodávek plynu z Ruska a také výsledek dohod, které v rámci hledání alternativ k těmto dodávkám mezi sebou uzavřou ostatní státy.
Nemovitostní fondy posilují
Nemovitostní fondy si jako jediné ze sledovaných podílových fondů připsaly v dubnu 0,22 procenta. Za posledních 12 měsíců posílily téměř o pět procent. Zůstávají tak těmi, které současná situace na trhu a události ve světě ovlivňují nejméně.
Jinak je tomu u dluhopisů, které se nadále drží v úpadku. Změna trendu u nich podle Šulty s největší pravděpodobností nenastane. Příčinou je zvyšování úrokových sazeb, které tlačí ceny dluhopisů dolů, naopak výnosy z dluhopisů do splatnosti rostou. Tyto fondy jsou dlouhodobě ztrátové, za posledních 12 měsíců odepsaly 9,92 procenta. Ještě větší ztrátu zaznamenaly v dubnu fondy peněžního trhu, které od začátku roku prohloubily ztrátu na minus 4,1 procenta.
Akcie se letos ještě výrazně propadnou, odhadují analytici
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard Kč na na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.