Článek
Tržby pak firma v období od dubna do června zvýšila o devět procent na 15,5 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že tržby dosáhnou 15,2 miliardy dolarů. Zisk na akcii bez jednorázových položek činil 2,31 dolaru, zatímco analytici jej odhadovali na 2,27 dolaru na akcii.
K růstu tržeb mimo jiné přispěl i prodej bývalé divize společnosti Kyndryl, která se od IBM oddělila loni v listopadu. Firma se zabývá správou infrastruktury a od svého odštěpení od IBM se samostatně obchoduje na burze.
S ruským trhem se definitivně loučí také počítačový gigant IBM
Silný dolar firmu ve čtvrtletí připravil o 900 milionů dolarů na tržbách. Za celý rok management očekává dopad silného kurzu americké měny zhruba na 3,5 miliardy dolarů.
Akcie společnosti po zveřejnění výsledků odepsaly přes čtyři procenta. Podle finančního ředitele Jamese Kavanaugha tlak na hospodaření IBM zvýší i ruská invaze na Ukrajinu.
Sázka na hybridní cloud
Přísná měnová politika americké centrální banky (Fed) a zvýšené geopolitické napětí vedly v posledním roce k růstu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn. Firmy jako IBM či poskytovatel IT služeb Salesforce, které mají rozsáhlé zahraniční aktivity, proto mírní svá očekávání. Silnější dolar totiž zdražuje jejich produkty z pohledu držitelů jiných měn, což může omezit poptávku.
Počítačově gramotní občané, státy i firmy: EU představila ambiciózní plán digitalizace
Kavanaugh očekává, že v regionech, jako je Evropa či Asie a Tichomoří, firmě tržby dál porostou. A to navzdory geopolitickým otřesům a inflačním tlakům.
Společnost IBM vkládá naděje softwarových a poradenských aktivit se zaměřením na takzvaný hybridní cloud. To je výpočetní prostředí, které kombinuje místní datové centrum – privátním cloudem – s veřejným cloudem. Tržby z cloudových služeb firma za uplynulé čtvrtletí zvýšila o 18 procent na 5,9 miliardy dolarů.