Článek
Zatímco na Silvestra se plyn ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku obchodoval za 70 eur (1 730 Kč) za megawatthodinu (MWh), tak v pondělí to už bylo 80 eur (1 980 Kč). A k dalšímu navýšení došlo i v úterý. Kolem 12. hodiny byla cena plynu už na 99 eurech (2 450 Kč), tedy přibližně o čtvrtinu vyšší částce než předchozí den.
Potvrdily se tak odhady analytiků, že zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států, který dovážely tankery do evropských přístavů koncem loňského roku, snížil cenu plynu jen dočasně a krize v podobě vysokých cen nadále přetrvává.
Její hlavní příčinou je omezení dodávek z Ruska. Výrazně méně plynu proudí druhý den v řadě z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany, který je vedle Jamalu další významnou cestou pro přepravu ruského plynu dál do Evropy. Tok plynu se tam v úterý dopoledne pohyboval kolem 285 tisíc MWh, na začátku prosince to ale bylo téměř 900 tisíc MWh, ukazují data slovenského provozovatele plynovodů Eustream.
Proud v Jamalu zesílil, jenže východním směrem
Na vyšší ceně se také dlouhodobě podepisuje již zmíněný plynovod Jamal. Ten funguje už patnáct dní v řadě v obráceném režimu. Dodávky z Německa do Polska v posledních dnech navíc zesílily. V úterý ráno proudil plyn v hodinovém objemu téměř 9,9 milionu kilowatthodin (kWh/h), ukazují záznamy z německé měřicí stanice Mallnow, která leží u hranice s Polskem. V pondělí to bylo 5,8 milionu a minulý týden ve čtvrtek 1,2 milionu kWh/h.
Gazprom poslal do EU méně plynu, než se zavázal
Plynovodem Jamal proudí zhruba šestina běžného ročního objemu plynu, který Rusko vyváží do Evropy a Turecka. Rusko preferuje dlouhodobé smlouvy na dodávání plynu, od kterých se však Evropská unie začala odklánět. Brusel už dlouho deklaruje, že unie chce závislost na ruském plynu snížit.
Ruský plynárenský podnik Gazprom si tak jako v minulých dnech ani na úterý nezarezervoval žádnou tranzitní kapacitu pro export plynu Jamalem, ukazují výsledky aukce. Gazprom si na prosincové aukci zarezervoval na leden tranzitní kapacitu pro export suroviny plynovodem Jamal v objemu 8,3 milionu kWh/h.
Strategie EU se momentálně nevyplácí
Cena plynu dodávaného podle dlouhodobých smluv je zpravidla nižší, upozornil už dříve Gazprom. Americký list The Wall Street Journal (WSJ) po prvním citelnějším růstu cen plynu loni na podzim napsal, že Evropské unii se strategie rušení dlouhodobých smluv o dodávkách plynu z Ruska vyplácela, protože plyn byl dlouho levný a bylo ho dost.
Když se ale začala citelně zvyšovat poptávka a zásobníky v některých evropských zemích nebyly před zimou dostatečně naplněny, cena prudce vzrostla. Dodávky plynu podle krátkodobých smluv, které unie preferuje, tak začaly být výrazně dražší.
Plyn v Jamalu stále proudí obráceně. Putin viní Němce, ti mlčí
Putin řekl, že Německo by mohlo přispět ke zklidnění situace na trhu, kdyby plyn neprodávalo Polákům a Ukrajincům podle smluv o takzvaných reverzních dodávkách. Obrácený tok plynu v potrubí také Gazpromu komplikuje plnění zásobníků na území EU. Podle ruského prezidenta jsou tak za vysoký růst cen plynu v Evropě zodpovědní němečtí dovozci suroviny.
Gazprom se svými západoevropskými partnery před koncem loňského roku dokončil plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat ruský plyn po dně Baltského moře přímo do Německa. Zdvojnásobí tak přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream, který vede paralelně a který je v provozu už od roku 2011. Německé úřady ale zatím nechtějí Nord Streamu 2 vydat povolení k zahájení provozu.