Článek
Pokud záměr majitele pozemků nebude odporovat územnímu plánu, bude moci bez ohledu na město zažádat o uzemní rozhodnutí.
Novou úpravu stavebního práva schválili poslanci přes veto Senátu tento týden v úterý. O dva dny později zákon podepsal prezident.
Stavební uzávěry vyhlášené podle nyní již předminulé verze stavebního zákona před rokem 2007 měly chránit území před zastavěním, než dojde ke shodě o způsobu jeho využití.
Zeman podepsal nový stavební zákon
Schválení nového zákona přivítal Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Změnu, která má vést ke zrychlení a zjednodušení schvalovacích procesů ve stavebnictví, jsme od počátku podporovali. Věříme, že nový stavební zákon pomůže všem,” uvedl prezident svazu Jiří Nouza.
Nová úprava stavebního práva má podle vlády především zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Zákon má vstoupit v účinnost v polovině roku 2023, některé změny však začnou platit již od 1. ledna příštího roku.
Kontroverzní centrální úřad
Zákon také přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem centralizovaného Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně, jako je tomu nyní třeba u finanční správy. Sněmovní opozice i senátoři přesun úřadů pod stát kritizovali.
Senát normu dokonce jednomyslně zamítl a Sněmovna ho musela přehlasovat. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty uvádějí, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní.