Článek
„Jako Energetický regulační úřad mohu vyhlásit, že novou tarifní strukturu můžeme vydat až v roce 2019, protože do té doby jsme zajistili pro regulované subjekty vše pro to, aby mohly bezpečně dodávat elektrickou energii ke konečnému spotřebiteli,” řekla Vitásková. Doplnila, že jde například o financování distribučních společností.
Vláda podle šéfky ERÚ musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem.
V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. [celá zpráva]
Návrh by prodražil fakturu za elektřinu lidem s menší spotřebou nebo chatařům. Čelil kritice i kvůli tomu, že nemotivuje k šetření.
Změny bude vysvětlovat v krajích
Kdy přesně úřad představí nový návrh tarifů, zatím podle ní nelze specifikovat. Záleží totiž na tom, jak dopadnou konzultace s občany. K plánovaným novým tarifům se lidé mohou na stránkách úřadu vyjádřit od ledna. Ve čtvrtek Vitásková oznámila, že od příštího týdne budou navíc zástupci ERÚ objíždět republiku a diskutovat přímo s občany.
Změna tarifů je podle ní nutná vzhledem k rozvoji nových obnovitelných zdrojů energie a zavádění chytrých sítí. „Lidé by mohli odebírat elektřinu téměř zdarma v době, kdy svítí slunce a fouká vítr, a tím podporovat stabilitu sítě,” popsala šéfka ERÚ vizi do budoucna.
Plánované změny tarifní struktury se týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Původně navrhovaný tarifní systém měl mimo jiné motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů.
Související téma:
Vitásková ve čtvrtek řekla, že Česko zavádí změnu tarifů jako první ze zemí Visegrádu.