Článek
V meziměsíčním srovnání se v desátém měsíci letošního roku dál snížila i nabídka volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli 352 454, zhruba o 5500 méně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR.
Nezaměstnanost víceméně klesá od března. Na začátku roku se kvůli omezením v době epidemie koronaviru vyšplhala na 4,3 procenta. Na stejné úrovni jako v říjnu byla naposledy loni v dubnu.
„V následujících měsících nezaměstnanost s největší pravděpodobností v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, vzroste. Situace na trhu práce se bude odvíjet především od aktuální epidemické situace,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Hlad po zaměstnancích roste
Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykazuje Moravskoslezský kraj, a to 5,1 procenta. O desetinu procenta méně eviduje Ústecký kraj. Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí na Pardubicku (2,1 procenta).
Za poslední rok se pak situace nejvíce proměnila v Karlovarském kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti říjnu 2020 poklesl o 0,7 procenta na 4,3 procenta.
Podporu podle dat Úřadu práce pobíralo v říjnu zhruba 72 500 osob, což představuje 28,9 procenta všech uchazečů o zaměstnání. Ti pobírali v průměru 9 373 korun měsíčně. To je zhruba o 700 korun více než v loňském říjnu.
Zájem o dělníky a řidiče
Prostřednictvím Úřadu práce je aktuálně k dispozici celkem 352 454 volných pracovních míst, což je o 41 724 míst více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v Česku v průměru 0,7 uchazeče o zaměstnání, uvádí úřad.
Největší zájem na pracovním trhu je o dělníky výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a řidiče nákladních automobilů.
Podle zářijových dat Eurostatu má Česko nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, a to 2,5 procenta, přičemž unijní průměr je 6,6 procenta.