Článek
Země se tak výrazně přiblížila cíli německé vlády pro rok 2020 - snížit emise o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.
Meziročně Německo snížilo objem CO2 vypuštěného do ovzduší o více než 50 milionů tun. Výrazně tomu pomohlo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrického proudu, připomněl server týdeníku Der Spiegel.
Britové poprvé v historii vyrobili více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z fosilních paliv
Za snížení množství emisí je podle Agora Energiewende zodpovědný prakticky výhradně energetický sektor. Naproti tomu v dopravě a bydlení se emise zvýšily.
Vodní, solární a větrné elektrárny v loňském roce vyrobily 42,6 procenta energie, což je o pět procentních bodů více než v roce 2018. Cílem německé vlády je, aby šlo do roku 2060 o 60 procent.
Zemanovy teze o klimatu? Tragické, hodnotí šéf Ústavu výzkumu globální změny
Dobrému výsledku pomohl i zemní plyn. Ten sice nepatří mezi obnovitelné zdroje, jde o fosilní palivo, jeho spalování je však ke klimatu šetrnější než spalování uhlí. Množství energie získávané z černého uhlí kleslo o 31 procent a z hnědého uhlí o 22 procent.
Podle Agora Energiewende byla pro úspěšný rok klíčová rychlá výstavba solárních panelů a také dobré větrné podmínky. V oblasti výstavby nových větrných elektráren však bude muset země s ohledem na své plány přidat.
Světový výkon solárních a větrných elektráren dosáhl 1000 gigawattů
„Výstavba v oblasti větrné energie se totiž v posledních dvou letech propadla o 80 procent a míří k ochromení,“ nechal se slyšet šéf Agora Energiewende Patrick Graichen.
Německo chce do roku 2022 zavřít všechny jaderné elektrárny a do roku 2038 by chtělo přestat využívat i energii z uhlí. Podle Graichena je úkolem vlády zajistit, aby výstavba větrných turbín pokračovala v dostatečné rychlosti a kvantitě.