Článek
Evropský bankovní sektor má dlouhodobě problémy se ziskovostí už od finanční krize v roce 2009. Zisky sektoru zaznamenaly ve druhém čtvrtletí meziroční pokles o sedm procent, připomněla CNBC.
Za špatnou situací stojí velký tlak, který na banky vyvíjí prostředí nízkých úrokových sazeb, mezinárodní obchodní napětí, geopolitická nejistota. V případě německých ústavů se k tomu přidává také špatná kondice německé ekonomiky, která v posledním čtvrtletí zaznamenala pokles.
Italské banky si v poslední době udělaly pořádek ve svých rozvahách
Dlouhodobě byly za problematické považovány především italské banky. To se podle Ghoseho změnilo.
„Italské banky si v poslední době udělaly pořádek ve svých rozvahách, podobně jako španělské banky. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) německých bank bude příští rok zhruba dvě až tři procenta a letos to bude ještě horší,“ nechal se slyšet.
Největší německá investiční banka Deutsche Bank oznámila restrukturalizaci. Do roku 2022 zruší 18 tisíc míst a již teď se zbavila 12 procent rizikových aktiv. Investoři však na její plány reagovaly skepticky. Ve čtvrtek dokonce její akcie spadly na rekordně nízkou hodnotu 5,81 eura za kus, připomněla CNBC.
Náklady na restrukturalizaci v posledním čtvrtletí Deutsche Bank vyčíslila na 3,4 miliardy eur (86,9 miliardy korun). Teprve v loňském roce se bance po čtyřech letech podařilo dosáhnout alespoň malého celoročního zisku. V letošním druhém čtvrtletí byla opět ve ztrátě.
Ztrátu Deutsche Bank vykázala tři roky za sebou v době, kdy jí zmítala vlna skandálů. Z nich se vzpamatovává do dnešních dnů. Hospodářské výsledky banky v posledních letech táhly dolů náklady na řešení soudních sporů.