Článek
„Jsme tady proto, abychom dali najevo, že situace zemědělců je opravdu vážná. A dát najevo nesouhlas společně s farmáři ze zemí EU. Protože ten problém je celoevropský,” řekl přímo uprostřed demonstrace ČTK Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a jeden z místopředsedů evropské zemědělské organizace Copa-Cogeca. Čeští farmáři se ale nejtvrdších srážek s policií neúčastnili.
Čeští zemědělci podle Pýchy doufají ve zvýšení intervenční ceny mléka a dočasné zavedení proexportní podpory tak, aby bylo možné přebytky produkce vyvést jinam než do Ruska. „Čeští zemědělci prodělávají na každém litru 1,50 až dvě koruny,” podotkl Pýcha.
EU na jaře zrušila kvóty na mléko, které platily od 80. let minulého století. Farmáři tak mohou nyní produkovat mléka, kolik uznají za vhodné. Spolu s ruským embargem na dovoz mléčných výrobků z evropských zemí a poklesem poptávky také z jiných částí světa to ale v části členských zemí vedlo k výraznému poklesu cen.
V ČR embargo Moskvy způsobilo výrobcům a exportérům mléka přímou finanční ztrátu ve výši miliardy korun, uvedli v Praze zástupci Agrární komory a Potravinářské komory. Od EU i českého ministerstva zemědělství žádají větší finanční podporu, ale i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo Unii.
Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla podle komory meziročně o čtvrtinu. V srpnu se podle komory pohybovala pod sedmi korunami za litr, tedy pod výrobními náklady.
V pondělí odpoledne se mimořádně scházejí ministři zemědělství osmadvacítky. Evropská komise by měla ministrům představit opatření, která by měla situaci na trhu s mlékem uklidnit.