Článek
"Není moderní ekonomika bez oceli a není ocel bez uhlí," prohlásil.
Důl, v jehož okolí se nachází více než 180 milionů tun koksovatelného uhlí, potřebného pro výrobu oceli, podle televize TVN 24 dosáhne plného výkonu okolo roku 2025. V současnosti Polsko dováží část své spotřeby uhlí, za kterou je kritizováno ochránci životního prostředí doma i ve světě.
Morawiecki ale zdůraznil, že "supermoderní důl" bude představovat takovou pobídku pro rozvoj polského průmyslu, že jeho otevření představuje "historický okamžik".
Poland opened its first #coal mine since 1994 near the town of Jastrzębie-Zdrój in #Silesia province, southern Poland on Wednesday. PM Mateusz Morawiecki, who attended the ceremony, said the new facility will build up the strength of Polish industry.
— Poland In (@Polandin_com) 25. září 2019
More: https://t.co/sgFz0US3IP pic.twitter.com/64WxSCL2pn
Do rozvoje dolu hodlá těžební společnost JSW investovat do roku 2030 tři miliardy zlotých (asi 18 miliard Kč).
Aktivisté Greenpeace se tento měsíc pokusili v Gdaňsku zablokovat vykládku uhlí z lodi, která připlula z Mosambiku. Aktivisté při této příležitosti požadovali na dvacetimetrových transparentech "Polsko bez uhlí 2030".
Varšava, Budapešť i Česko letos odmítly podpořit záměr Evropské unie dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality s odůvodněním, že tento cíl je neslučitelný s jejich hospodářským rozvojem.
Loni Polsko dovezlo téměř 20 milionů tun černého uhlí, hlavně z Ruska, ale také z Austrálie, USA, Kolumbie, Mosambiku, Kazachstánu i České republiky (0,36 milionu tun). Investice do těžby v Polsku mají v příštích letech přinést zmenšení dovozu, experti však upozorňují, že transformace polské ekonomiky, z 80 procentech závislé na uhlí, na jiné zdroje energie je záležitost na dlouhá léta. V posledních šesti letech se těžba uhlí v Polsku zmenšila asi o pětinu, ale i tak Polsko vede v EU s velkým náskokem před Českem a Německem.