Hlavní obsah

Moody’s: Rozpočtová strategie Česka postrádá konsolidaci

Rozpočtové plány české vlády pro středně dlouhé období nezahrnují žádné významné cíle v oblasti konsolidace veřejných financí, což má negativní vliv na hodnocení úvěrové spolehlivosti. V pondělí to uvedla ratingová agentura Moody’s.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační foto.

Článek

Konsolidace rozpočtu podle Moody’s připadne na příští vládu, která vznikne po parlamentních volbách plánovaných na říjen. Agentura upozornila, že formulace strategie pro snížení rozpočtových deficitů a pro stabilizaci či snížení vládního zadlužení bude klíčová pro budoucí vývoj hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky.

Moody’s začátkem února potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3 se stabilním výhledem. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček.

Má významný vliv na ochotu věřitelů půjčovat příslušnému státu či jinému subjektu a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.

Babišova vláda v dubnu hospodařila s dalším rekordním deficitem

Ekonomika

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera sdělení agentury Moody’s není příliš překvapující. „Střednědobé fiskální plány vlády skutečně nejsou ambiciózní a nemají snahu současný trend zvyšování vládního zadlužení dostatečně brzdit. Pokračování tohoto trendu v příštích letech tak logicky povede ke zhoršení ratingu ČR,“ uvedl.

Nepříznivý rozpočtový vývoj a odkládání problémů na příští generace bude možné podle něj zvrátit, ale bude k tomu nutná velká politická odvaha vlády vzniklé po letošních volbách.

„Koronavirozvá krize je samozřejmě bezprecedentní a je v pořádku, aby vláda ekonomiku podpořila i za cenu růstu zadlužení, není však možné rezignovat na rozpočtovou zodpovědnost i do budoucna,“ dodal.

Ministerstvo financí v půlce dubna uvedlo, že veřejné finance ČR letos skončí ve schodku 8,8 procenta HDP. Příští rok by měl schodek klesnout na 5,9 procenta. Zároveň ministerstvo chystá úsporná opatření u příjmů i výdajů, tak aby v letech 2023 a 2024 byl schodek veřejných financí i zadlužení nižší, než by hrozilo bez plánovaných opatření.

Schodek rozpočtu se v březnu vyšplhal na rekordních 125,2 miliardy

Ekonomika

Celkový veřejný dluh by měl podle MF stoupnout z loňských 38,1 procenta HDP na letošních 44,8 procenta HDP. V roce 2022 by měl činit 48,2 procenta.

MF uvedlo, že plánuje komplexní revizi daňového systému včetně úprav spotřebních daní, revize zdanění globálních společností a redukce daňových výjimek. Dále plánuje zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů, snížení provozních výdajů ministerstev a státních úřadů o pět až deset procent a racionalizaci dalších agend.

Související články

Německo hlásí biliónový přebytek rozpočtu

Německá státní pokladna vykázala v prvním pololetí rekordní přebytek. Rozpočet, který zahrnuje i příjmy a výdaje jednotlivých spolkových zemí a obcí, skončil...

Výběr článků

Načítám