Článek
Buď se bude dál těžit na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, nebo se bude pokračovat na Bílině a na lomu ČSA, který patří Severní energetické Jana Dienstla a Pavla Tykače.
"Technicky jsou možné obě varianty. Jiná věc je, jestli toto řešení budou chtít i těžařské firmy. Ty původně chtěly buď plné prolomení, nebo nic," uvedl Mládek.
Na hraně lomu
U lomu ČSA bude podle expertů pravděpodobně velmi drahé obejít Horní Jiřetín z jihovýchodu, jak s tím počítá Mládkův plán. Severní energetická zatím návrh podle deníku komentovat nechce.
Návrh nevítá ani starosta obce Horní Jiřetín Vladimír Buřt, jižní část obce by podle něj byla téměř na hraně lomu. Mládek v rozhovoru připustil, že některé domy i v jeho variantách budou muset být zbourány.
Ministr zatím není rozhodnut, kterou ze dvou variant nakonec bude prosazovat, prioritu jim přiřadí až po debatách v kraji. V plánu má návštěvu Bíliny, Horního Jiřetína, Litvínova a Sokolova. Jednat bude i s těžaři.
Otázku prolomení limitů těžby uhlí slíbil Mládek vyřešit v letošním roce. Zaměstnanecké svazy podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991.
Prolomení limitů očekává i Zeman
O tom, že se v Česku limity těžby uhlí "dříve či později" prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Ten v říjnu uvedl, že by podpořil referendum v Ústeckém kraji, které by otázku platnosti limitů řešilo. [celá zpráva]
Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.