Článek
Do roku 2030 přijde na pracovní trh dalších 25,6 miliónu lidí ve věku 15 až 29 let, většina v afrických zemích. Celosvětově vyjádřilo 36 procent mladých lidí přání odejít za prací do jiné země, vyplývá z jiné studie MOP.
Svou zemi hodlá opustit až 44,3 procenta mladých lidí v zemích Afriky na jih od Sahary, podobná čísla vyšla v severní Africe, Latinské Americe, karibské oblasti a východní Evropě. Jen 17,1 procenta mladých chce opustit Severní Ameriku. Problém pro tyto státy představuje, že jde většinou o vzdělané lidi.
The global economy is recovering slowly. Yet, youth unemployment remains high & employment quality is a concern. Check out the new ILO report findings: https://t.co/v9RGSa4jYm pic.twitter.com/uwtKg0x4B8
— ILO (@ilo) 20. listopadu 2017
Podle studie MOP z migrace profitují jak země původu, tak země přijímající. V cílové zemi pomáhají nově příchozí financovat sociální systémy a zlepšují produktivitu, uvádí MOP. Domácí ekonomika pak profituje z peněz, které posílají příbuzným.
Tři ze čtyř mladých lidí dnes pracují načerno. Většina v rozvíjejících se zemích, často na rodinných farmách. Podle studie MOP je 22 procent mladých na světě bez práce a bez vzdělání. Více než tři čtvrtiny z nich tvoří ženy, cituje studii deník Le Figaro.