Článek
Milan Špaček, jednatel společnosti Medokomerc, která vykupuje medy od českých včelařů a dodává je do obchodů, označuje letošní snůšku medu jako velkou bídu. Podle něj byla dobrá první dva týdny v květnu a od té doby aktivitu včel negativně ovlivňovaly zima, vítr a déšť.
„Letošní rok bude z hlediska výnosu medu zřejmě nejhorší za posledních dvacet let. Částečně jsou medy květové a řepkové, ale lesního je opět velice málo. Ve střední Evropě je situace podobná,“ řekl Špaček s tím, že jeho středočeská továrna prioritně stočí a nabalí český med pro obchodní sítě, aby ho měli lidé kde koupit.
Celkově to byl propadák, někdo nemá vůbec nic
„V e-shopu nabídneme zajímavé exotické medy, jako pomerančový ze Španělska a koriandrový z Bulharska, které jsou kvalitní i chuťově špičkové,“ dodal.
I podle včelařů z Mladoboleslavska je letošní produkce medu oproti jiným rokům výrazně slabší.
„Jednak za to může střídání teplot a také záleží na tom, co zemědělci vysejí v blízkosti úlů a co kolem nich roste. Když kvetly lípy, bylo sice dost vláhy, ale chladno a nebylo moc nektaru,“ vysvětlil včelař Martin Weiss.
Češi jedí stále víc medu, dováží se hlavně z Ukrajiny
„Když je teplo, matka v úlu hodně klade vajíčka. Ale když záhy přijdou chladné dny, včely začnou nanošené zásoby zpracovávat k vlastnímu krmení a na včelaře moc nezbude,“ dodal.
Weiss letos založil včelín přímo v centru města a k tomu kroužek pro zájemce o chov včel. Ačkoli zjara plánoval, že trochu medu zkusí vytočit, nakonec to nedopadlo. „Rozhodli jsme se, že jim všechno necháme, a ještě přikrmujeme, aby měly výživu a lepší kondici na přezimování,“ objasnil, proč med ani neochutnali.
Propadák
Téměř katastrofální rok z hlediska snůšky medu letos zažívají i někteří profesionální včelaři. Není med medovicový, akátový nepřinesly včely snad nikde v republice. Květového je poskrovnu, včely ho nanosily jen v některých částech Česka. Právu to potvrdil předseda Asociace profesionálních včelařů Kamil Kurtin.
„Celkově to byl propadák, někdo nemá vůbec nic. Někteří včelaři ani nevytáčeli, naopak museli včely i krmit. V červnu kvůli počasí včely některé dny ani nelétaly, například akát jsme úplně škrtli,“ řekl Kurtin.
Kvůli nestálému počasí je méně medu
Podle něj je jasné, že ceny medu půjdou nahoru, a ti včelaři, kteří med mají, ho zdraží. V porovnání s okolními státy je v Česku med od včelařů téměř nejlevnější. „S růstem cen se musí počítat, u včelařů bude stát sklenice zhruba 150 až 200 korun,“ dodal Kurtin.
Mírná zima prospívá roztočům
Velký pokles produkce medu se očekává také ve Slezsku, jak řekl Právu včelař Pavel Gajda z Bohuslavic, který se stará o třicet včelstev. „U mne ten pokles produkce odhaduji asi na 50 procent,“ uvedl. Faktorů je podle něj několik. Byla to především mírná zima. Ta prospívá roztočům, kteří u včel způsobují varoázu. „Další příčinou bylo i jarní deštivé počasí. Včely za deště moc nelétaly, což se výrazně projevilo na poklesu produkce medu,“ řekl Gajda.
Lidé tak i podle něj mohou očekávat zdražení medu. „K nějakému mírnému zdražení s největší pravděpodobností skutečně dojde,“ předpovídá včelař z Bohuslavic.
Málo medu i kvůli kůrovci
Medu je podle včelařů méně ve všech oblastech a letošní rok je podle nich nejhorší, co pamatují. To, že je méně tmavého lesního medu, někteří včelaři přičítají i kůrovci. Ubývá totiž míst, odkud by včely mohly nosit medovici, tedy sladkou tekutinu vylučovanou mšicemi a jiným hmyzem na jehličí a povrch listů, již zpracovávají na tmavý med.
„Květového medu letos u nás bylo průměrně, ale medovicový nebyl tentokrát téměř žádný,“ řekl včelař Petr Špaček z Cidliny na Třebíčsku. Důvodem bylo počasí v době intenzivního výskytu medovice, která je pro oblíbený tmavý, lidově zvaný lesní med základem.
Nicméně hlavním důvodem, proč je medu méně, je podle včelařů počasí. „Začátek jara byl suchý a teplý, naopak vrcholná sezona propršela a byla chladná,“ shrnul důvody menší snůšky medu včelař Jaroslav Hovorka z Plotiště u Hradce Králové.