Článek
Meziměsíční zvýšení ovlivnil zejména růst cen pohonných hmot o 1,6 procenta. „V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny vajec o 37,8 procenta, drůbežího masa o 2,3 procenta, jogurtů o 3,0 procenta, pekárenských výrobků a obilovin o 0,4 procenta,” uvedli statistici.
Rostly také ceny vína o 5 procent a o 0,3 procenta se zvýšily ceny čistého nájemného.
Naopak nižší byly třeba ceny zeleniny (o 4,3 procenta), ceny nealkoholických nápojů (o 1,4 procenta), cukru (o 5 procent) nebo másla o (5,9 procenta).
Meziročně je máslo stále dražší, ale už jen o třetinu, o měsíc dříve přesahovalo meziroční zdražení 50 procent.
To třeba vejce stojí o 60 procent více než před rokem a pohonné hmoty byly před rokem o 3,7 procenta levnější.
V říjnu byla inflace nejvyšší za pět let
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák si všímá choulostivosti růstu cen potravin, které v říjnu vzrostly meziročně o 7,8 procenta a v listopadu o 5,7 procenta.
„Potraviny jsou pro většinu domácností velmi citlivou položkou spotřebního koše a právě zde je nutné hledat důvody, proč řada domácností vnímá letošní růst spotřebitelských cen vyšší oproti skutečnosti,“ uvedl.
Ekonomka Komerční banky Monika Junicke připomněla, že v říjnu dosáhla meziroční inflace nejrychlejšího tempa růstu za posledních pět let. V tuto chvíli mírně zpomaluje. „Podle naší prognózy bude inflační tempo v následujících měsících zvolňovat i nadále,“ sdělila Novinkám.
„Důvodem je vysoká srovnávací základna z minulého roku, kdy vývoj cenové hladiny ovlivnilo zavádění Elektronické evidence tržeb. Naopak dynamika spotřebitelských cen je tažena i nadále růstem cen potravin i pohonných hmot,“ dodala Junicke.