Článek
Manažer přiznal spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Je jedním z osmi současných a bývalých manažerů Volkswagenu, které v souvislosti s tímto skandálem obvinilo ministerstvo spravedlnosti USA.
Podle dohody se žalobci usnesli, že většinu bodů obžaloby stáhnou. Schmidt souhlasil, že po odpykání trestu bude deportován. Původně mu hrozilo až 169 let ve vězení. Většina z obviněných zaměstnanců Volkswagenu je v Německu, a tedy mimo dosah amerických justičních orgánů, uvedla agentura AP.
Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.
Zaplatí přes 500 miliard
Volkswagen se již v březnu dohodl, že na řešení skandálu ve Spojených státech vynaloží až 25 miliard dolarů (přes 555 miliard Kč). Tato částka zahrnuje náklady na řešení požadavků regulačních orgánů a státních úřadů i na odškodnění majitelů a prodejců naftových aut, která umožňují s testy emisí manipulovat. [celá zpráva]
Německá automobilka v pátek uvedla, že s vyšetřovateli stále spolupracuje a že nepovažuje za vhodné komentovat ani průběh vyšetřování, ani personální záležitosti.
Vloni už se ke spiknutí přiznal zaměstnanec Volkswagenu James Liang. Ten s úřady spolupracuje a rozsudek si má vyslechnout 25. srpna.