Článek
Ve srovnání s dalšími měnami v regionu střední a východní Evropy letos forint vykazuje k euru nejhorší výkon. Předchozí minimum bylo z loňského července, kdy kurz činil 330,75 forintu za euro, uvedla agentura Bloomberg. Forint mírně oslabil i ke koruně, ve směnárnách se prodává 100 forintů za zhruba osm korun.
Maďarská centrální banka na začátku tohoto týdne potvrdila svůj umírněný postoj, tedy že nadále podporuje nízké úrokové sazby. K aktuálnímu poklesu forintu se odmítla vyjádřit. V prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedla, že nemá žádný cíl vývoje směnného kurzu, a proto nebude otázky na toto téma komentovat.
Nejistota oslabuje regionální měny
Forint postupně klesá už roky, jeho nejnovější propad zrychlily obavy o zdraví globální ekonomiky. Index měn rozvíjejících se trhů, který sestavuje společnost MSCI, teď směřuje k nejhoršímu měsíčnímu výkonu za více než sedm let. Investoři totiž dávají přednost relativnímu bezpečí v podobě dolarových aktiv. S výjimkou thajského bátu v srpnu klesla k dolaru každá měna, upozorňuje Bloomberg.
Koruna k euru v posledních dnech oslabila jen o haléře a kurz se pohybuje kolem 25,90 koruny za euro. Obdobně oslabil i polský zlotý, který se v současnosti obchoduje na úrovni 4,396 zlotého za euro.
Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožka regionální měny tíží obavy z tvrdého brexitu. Britská královna tento týden vyslyšela návrh britského premiéra Borise Johnsona na odstavení parlamentu. „Rozpuštění parlamentu na téměř pět týdnů zvýšilo nervozitu finančního trhu,“ komentoval to ekonom.