Článek
"Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl Osborne, který opakovaně ujistil o tom, že vláda je pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit a udržet fiskální stabilitu.
"Připravili jsme se na nepředvídatelné," uvedl s tím, že vláda má nachystány nouzové plány, pokud by to vývoj vyžadoval. Připomněl, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 biliónu korun). [celá zpráva]
Rovněž řekl, že je od pátku minulého týdne, kdy byl oznámen výsledek referenda, ve kterém se 52 procent Britů rozhodlo pro vystoupení z EU, v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem.
Dodal, že je ve spojení i s guvernéry dalších centrálních bank, představiteli Mezinárodního měnového fondu a evropskými ministry financí.
Času je dost, tvrdí
Premiér David Cameron nyní podle Osbornea poskytl Británii dostatek času k tomu, aby se rozhodla, jaké vztahy chce s Evropskou unií po odchodu z bloku mít.
Aktivaci článku 50 unijní smlouvy, která vystoupení z EU umožňuje, je proto podle ministra financí možné očekávat až poté, co bude mít Londýn jasnou představu o budoucích vztazích s EU.
Cameron, který chce skončit v křesle ministerského předsedy do října, po referendu prohlásil, že o vystoupení z Unie by měl požádat až nový premiér. O Osborneovi, který spolu s Cameronem vedl kampaň za zachování britského členství, se od pátku spekuluje jako o další možné politické oběti brexitu.
"Svou roli oznámím v příštích dnech," odpověděl na dotaz ke své další budoucnosti v Konzervativní straně a k možnosti, zda se nebude ucházet o křeslo stranického šéfa.
Libra dál padá
Britská libra v pondělí ráno klesá k dolaru o více než dvě procenta a obchoduje se za zhruba 1,34 USD. V pátek se propadla dočasně až k 31letému minimu 1,3228 USD. Před pátečním zveřejněním výsledků referenda byl kurz 1,48 dolaru za libru.
Euro vůči dolaru oslabuje o necelé jedno procento, protože investoři se obávají, že brexit by mohl vyvolat protievropské nálady v EU.
Libra se v pondělí ráno prodává za 32,90 Kč, v pátek byla až za 32,60. Před oznámením výsledků referenda o brexitu stála libra 35,60 koruny.
Širší index asijsko-pacifických akcií vyjma Japonska MSCI klesá o 0,6 procenta. Pod tlak se dostaly hlavně společnosti napojené na Británii. Japonský index Nikkei však částečně oživil ze svých pátečních ztrát a roste o 1,9 procenta.
Burzy v Evropě zahájily obchodování v červených číslech, po deváté hodině ale německá burza roste o nepatrných 0,07 procenta.
Mezi nejčastější otázky, které odchod Británie z EU, tzv. brexit vyvolává, je, jak hodně zpomalí ekonomiky Británie a Evropy, jak vyjednají EU a Británie své nové vztahy a jak se evropští vůdci budou snažit podpořit hroutící se EU.