Článek
Růst globální poptávky po ropě má příští rok zpomalit na 1,2 miliónu barelů denně z letošních 1,4 miliónu barelů a bude mnohem nižší, než je potřeba k vyrovnání rostoucích dodávek ropného kartelu OPEC a dalších producentů.
"Trh s ropou byl ve druhém čtvrtletí silně přezásoben a zůstává i nadále. Stejně tak je jasné, že schopnost trhu absorbovat tyto nadměrné dodávky pravděpodobně nevydrží," píše se ve zprávě.
Globální nadbytek dodávek způsobil prudký růst těžby v USA v reakci na břidlicovou revoluci a rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit těžbu, ale raději bojovat o větší podíl na trhu s konkurenčními producenty.
Američané produkci nesnížili
Ani propad cen ropy v posledních měsících na 50 až 60 dolarů za barel z loňských 115 dolarů zatím nesnížil dodávky ze Severní Ameriky. Termín očekávaného vyrovnání trhu tak zřejmě bude o trochu delší. Dodavatelé však začínají podle IEA na nižší ceny reagovat, aby však byla reakce silnější, budou muset ceny zřejmě ještě o něco klesnout.
IEA očekává zpomalení růstu dodávek od zemí, které nejsou členy kartelu OPEC. Loni jejich dodávky stouply o silných 2,4 miliónu barelů denně, letos však má tento růst zpomalit na jeden milión barelů denně a příští rok stagnovat, napsala agentura Reuters.
Pokles cen ropy by byl dobrou zprávou i pro motoristy v Česku, jelikož by mohly dál zlevnit benzín i nafta. Oproti minulému létu řidiči tankují o víc než čtyři koruny na litr levněji. Dopad levnější ropy na ceny pohonných hmot v ČR je ale jen částečný vzhledem k vysokému podílu daní i taktice obchodníků, kteří podle ekonomů „zdražují rychle a zlevňují pomalu”.