Článek
Firma už připravuje právní kroky a chce po dodavateli, který podle města ukončil dodávky v rozporu se smlouvou, vymáhat náhradu škody. Informovala o tom mluvčí radnice Radmila Pokorná.
Nový Bor je s 11 600 obyvateli pátým největším městem v Libereckém kraji, jednostranné ukončení dodávek plynu od firmy Lumius a zdražení tepla se dotkne zhruba třetiny tamních domácností, ale také některých příspěvkových organizací města, jako jsou třeba školy.
„Uvědomujeme si, že školy mají omezený rozpočet a není možné, aby se děti učily v bundách, proto jsme připraveni navýšení cen hradit z rezervy města,” řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).
Elektřina i plyn v příštím roce zdraží. ERÚ zvýšil regulovanou cenu
Ocenil, že provozovatel teplárenské soustavy okamžitě zajistil plynulé pokračování dodávek tepla.
„K ukončení dodávek plynu došlo za naprosto bezprecedentních podmínek, kdy nám i přes uzavřenou dlouhodobou fixní smlouvu bylo 11. ledna oznámeno, že od 15. ledna společnost Lumius ztratila možnost dodávat plyn,” uvedl jednatel novoborské teplárny Michal Vlček.
„Teplo Nový Bor navíc nebylo možné zařadit pod takzvaného dodavatele poslední instance (DPI) dodal s tím, že hrozilo zastavení dodávek tepla.
„Situaci jsme začali okamžitě řešit a během tří dnů se nám podařilo uzavřít novou smlouvu s jiným dodavatelem,” řekl Vlček.
Teplo zdraží v celém Česku. V Děčíně víc než o polovinu
Firma oslovila pět jiných velkých dodavatelů plynu, z nichž ovšem nabídku podali pouze dva. Ostatní firmy podle něj poslaly jen informaci, že není v jejich možnostech poptané množství plynu zajistit.
Nejvýhodnější cenu nabídla společnost ČEZ ESCO. „Krizovou situaci jsme tak zažehnali, nicméně vzhledem k aktuálním tržním cenám plynu bude nutné přistoupit k navýšení ceny tepla od února,” dodal Vlček.
Lumius oznámil ukončení dodávek plynu a elektřiny 11. ledna, postihlo to přibližně 1500 zákazníků. Je mezi nimi i 19 organizací Libereckého kraje včetně samotného krajského úřadu, kterým Lumius dodával elektřinu.