Článek
Velikost podpůrných opatření odpovídá zhruba šesti procentům velikosti japonské ekonomiky, která je třetí největší na světě.
Objem chystaných opatření je zároveň o zhruba osm biliónů jenů větší, než činily dosavadní odhady. Zatím ale pořád není jasné, jak velká část z tohoto programu půjde přímo na podporu hospodářského růstu.
„Musíme podniknout kroky na podporu domácí poptávky," řekl premiér Abe. Jeho oznámení se objevilo o den dříve, než se čekalo, což vytváří další tlak na japonskou centrální banku, aby v závěru svého dvoudenního zasedání o měnové politice v pátek doplnila vládní výdajový plán dalším uvolněním své měnové politiky.
Peníze půjdou z rozpočtu
Premiér oznámil, že součástí souboru opatření budou fiskální opatření v objemu 13 biliónů jenů. Ta by mohla zahrnovat výdaje vlády a místních samospráv, ale také úvěrové programy.
„Ta částka je tak obrovská, že soubor opatření bude mít na ekonomiku určitě velký dopad. Je nemožné utratit takové množství peněz v jednom mimořádném rozpočtu, takže by se to mohlo uskutečnit v příštích letech," komentoval ekonom společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Hiroši Mijazaki.
Tokio podle zdrojů agentury Reuters plánuje masivní plán financovat po dobu několika let ze státních rozpočtů. Ministerstvo financí mezitím popřelo spekulace, že uvažuje o vydání vůbec prvních vládních dluhopisů se splatností 50 let.
Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 po zprávách o nečekaně velkém souboru stimulačních opatření zpevnil o téměř dvě procenta. Japonský jen se naopak propadl vůči americkému dolaru, naposledy k němu ztrácel asi 0,7 procenta na 105,40 JPY.
Hrubý domácí produkt Japonska (HDP) v období od ledna do března vzrostl o 0,6 procenta, zatímco v předchozích třech měsících se o 0,3 procenta snížil.