Článek
Do laboratoří inspektoři v rámci kontrol zaslali 19 vytipovaných vzorků, z toho 17 jich nevyhovělo požadavkům na průnik materiálu a dýchací odpor. Jeden se nadále posuzuje. Testováním tak prošel pouze jeden.
„Dále bylo u 55 vzorků výrobků provedeno interní posouzení, kterým bylo zjišťováno splnění požadavků na značení,” uvedla inspekce ke kontrolám.
ČOI na základě zjištěných nedostatků udělila 510 pokut v celkové hodnotě 8,3 milionu korun. Zakázala také distribuovat přes 972 tisíc kusů výrobků za 20 milionů korun.
Nedostatky u tří ze čtyř respirátorů
Inspekce v loňském roce provedla celkem 1340 kontrol, porušení předpisů zjistila v 1005 případech, což představuje tři čtvrtiny všech kontrol.
Změna kvůli uprchlíkům, roušky mají být povinné u dětí podle věku
Z celkového počtu kontrolovaných ochranných prostředků dýchacích orgánů (2125) zjistila porušení předpisů u 1425 výrobků. Inspektoři mimo jiné kontrolovali značení, návod k použití či technickou dokumentaci.
Kvůli šíření epidemie covidu-19 bylo loni nošení respirátorů ve vnitřních prostorách povinné, respirátory se tak prodávaly doslova na každém rohu, nikoliv pouze v lékárnách či prodejnách pracovních pomůcek.
„Respirátory stejného výrobce pak mohly být prodávány v různých baleních a pod různým označením, což vedlo k tomu, že některé výrobky byly u různých hospodářských subjektů kontrolovány vícekrát,” uvedla ČOI.
Povinné respirátory ve veřejné dopravě od Velikonoc skončí, naznačil Válek
Z počtu 1005 porušení právních předpisů zjistila inspekce v 733 případech nedostatky v návodu a informacích pro spotřebitele, ve 458 případech chyběl návod a informace pro spotřebitele v českém jazyce. V 564 případech nebyl návod a informace pro spotřebitele přiložen vůbec. Výrobky měly podle inspektorů nedostatky i v povinném označení, údajích o výrobci či dovozci.