Hlavní obsah

Inflace zrychluje, pohání ji zdražující benzin

Bohumír Žídek, Novinky, Bohumír Žídek
Aktualizováno

Spotřebitelské ceny vzrostly v březnu meziročně o 2,3 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v únoru. Vyplývá to z dat o inflaci, jež v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti únoru potom spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta. Na růstu se podepsal především vývoj cen pohonných hmot.

Foto: , Novinky

Inflace v Česku

Článek

„Největší podíl na tomto vývoji měl růst cen pohonných hmot. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 Kč/l a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 Kč/l a šlo o nejvyšší cenu od loňského března,“ konstatovala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny alkoholu a tabáku vzrostly oproti únoru o 2,5 procenta. O 0,6 procenta se zvýšily také ceny oblečení a o 1,1 procenta za měsíc zdražily boty.

Naopak oproti únoru zlevnilo zboží a služby pro běžnou údržbu domácnosti, a to o 1,8 procenta. Ceny zeleniny meziměsíčně klesly o 3,9 procenta, z toho brambory zlevnily dokonce o 10,3 procenta.

Ceny zboží se tak celkem mezi únorem a březnem zvýšily o 0,4 procenta, zatímco ceny služeb klesly o 0,3 procenta. Sektor služeb je přitom více než rok výrazně postižen restriktivními opatřeními proti šíření nemoci covid-19.

V meziročním srovnání rapidně klesly ceny vepřového masa, a sice o 11,3 procenta. Toto zlevňování přitom zrychluje, protože ještě v únoru činil meziroční pokles jen 9,5 procenta.

Ceny zeleniny klesly i meziročně, a to o 6,2 procenta. Samotné brambory za rok zlevnily dokonce o 29 procent. Ceny elektřiny klesly o 3,4 procenta a zemního plynu o 4,7 procenta.

Tabákové výrobky oproti loňskému březnu zdražily o 17,5 procenta. Ceny aut meziročně vzrostly o 9,3 procenta. Finanční služby jsou oproti stejnému měsíci loňského roku o 8,5 procenta dražší.

„Ceny se začínají pomalu zvyšovat. Už letos můžeme očekávat jejich strmější růst. Dá se předpokládat, že inflace se už v létě bude pohybovat okolo tří procent,” domnívá se ekonomka Jana Mücková ze skupiny LOGeco.

„Pokud lidé dostanou prostor utrácet, tak toho využijí také obchodníci, kteří skokově navýší ceny, aby dohnali své ztráty, a to se projeví ve zrychlené inflaci,” dodala.

„V prvním čtvrtletí prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně vyšších cen v oddílu doprava. Dále zdražovat budou ještě i tabákové výrobky. Mírný růst cen očekávám v případě potravin,” připomněl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Česká národní banka (ČNB) si stanovila si inflační cíl dvě procenta. Zároveň existuje takzvané toleranční pásmo od jednoho do tří procent, v němž se centrální banka snaží meziroční inflaci udržet.

Související články

Výběr článků

Načítám