Článek
V eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil z březnových 1,3 procenta na 1,6 procenta. Cílem Evropské centrální banky (ECB) je udržet růst cen pod dvěma procenty.
Z členských států celé sedmadvacítky ceny nejrychleji rostou v Maďarsku o 5,2 procenta. Následují sousední Polsko s inflací 5,1 procenta a Lucembursko s meziročním růstem cen o 3,3 procenta.
Česká inflace čtvrtá nejvyšší
V Česku inflace dosáhla 3,1 procenta, a je tak čtvrtá nejvyšší v EU. Česká národní banka (ČNB) od prosince 2005 cílí na dvouprocentní inflaci, má ale takzvané toleranční pásmo mezi jedním a třemi procenty.
Euro area annual #inflation up to 1.6% in April https://t.co/1zlpCh7bkp pic.twitter.com/XqYBRuxc2n
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) May 19, 2021
„Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB, a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále,” uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Češi se musí připravit na zdražování. Téměř všeho
„Ani centrální banka totiž s letošní inflací už v podstatě nemá šanci nic udělat, a ta se proto bude soustředit na splnění svého cíle v roce 2022, které zatím nijak ohroženo není,” dodal.
Deflace v Řecku a Portugalsku
Pojem inflace označuje růst cenové hladiny. Pokud dochází k poklesu cenové hladiny, hovoříme o deflaci. Tento jev statistici aktuálně pozorují ve dvou zemích EU. V Portugalsku ceny klesly meziročně o 0,1 procenta a v Řecku o 0,1 procenta.
Velmi nízká je inflace na Maltě, kde meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dosáhl 0,1 procenta.