Článek
Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly meziročně o 2,1 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). To znamená, že meziroční inflace zpomalila.
Podle aktuálních čísel @statistickyurad zpomalila meziroční inflace za únor na 2,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Spotřebitelské ceny meziročně v únoru poklesly posedmé v řadě. Na snížení meziroční inflace měla největší vliv cena elektřiny a zemního plynu.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 10, 2021
Velmi překvapivou – a nepravdivou – interpretaci dat ČSÚ přinesla ministryně Schillerová na svém twitterovém profilu. Podle ní zpomalení inflace posedmé v řadě znamená, že „ceny poklesly posedmé v řadě”.
Inflace však už z definice znamená růst cen, respektive cenové hladiny. Pokud dochází k poklesu cenové hladiny, hovoříme o deflaci.
Inflace v únoru zpomalila
Deflaci se přitom Česká národní banka (ČNB) dlouhodobě snaží vyhnout. Stanovila si inflační cíl 2 %. Zároveň existuje takzvané toleranční pásmo od jednoho do tří procent, v němž se centrální banka snaží meziroční inflaci udržet.
Blatný a jeho reprodukční číslo
Ministři vlády Andreje Babiše (ANO) měli problémy se základním přehledem ve svém oboru již dříve. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se například v říjnu dvakrát spletl o milion při výpočtu reprodukčního čísla. To udává, kolik lidí nakazí jeden člověk s koronavirem.
Sama Schillerová v minulosti v České televizi nepravdivě uvedla, že průmysl „má největší podíl na HDP”. Největší podíl na HDP (kolem 60 procent) přitom mají služby. Podíl průmyslu na výkonu ekonomiky se odhaduje kolem 36 procent.