Hlavní obsah

Huawei navzdory sankcím zvýšil tržby o 24,4 procenta

Čínská společnost Huawei Technologies od ledna do konce září zvýšila tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony Kč). A to navzdory sankcím, které proti firmě zavedly Spojené státy. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Článek

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě.

Čínský technologický gigant na trh do konce září dodal 185 milionů chytrých telefonů, což je meziročně o 26 procent více. Průběžné údaje o zisku firma nezveřejnila, stejně jako výsledky za samotné třetí čtvrtletí.

V srpnu čínský podnik uvedl, že dopad amerických obchodních sankcí bude sice menší, než se původně obával, i tak by ale sankce mohly snížit tržby divize chytrých telefonů zhruba o deset miliard dolarů (přes 223 miliard Kč).

Nová německá pravidla nevylučují Huawei z výstavby sítí 5G

Internet a PC

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal loni varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE s tím, že mohou představovat bezpečnostní hrozbu.

Spojené státy Huawei podezírají ze špionáže pro čínskou vládu. Proto ji vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Huawei obvinění ze špionáže odmítá.

V polovině května Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Šéf Huawei pro technologie mobilních sítí páté generace (5G) Jang Čchao-pin v úterý upozornil, že firma upravila svůj dodavatelský řetězec tak, aby dokázala plně vyhovět požadavkům klientů síťových zařízení i bez součástek ze Spojených států.

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejím uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury - stávající i nově budované - znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potencionální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je na místě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Související témata:

Výběr článků

Načítám