Článek
Zatímco japonský index Nikkei se stejně jako jihokorejský hlavní index propadl o 3,9 procenta, australský spadl o 4 procenta a hongkongský dokonce o 5 procent. Pouze burzy v Číně oslabily "jen" o 2 až 3 procenta.
Ihned po otevření ztrácely i burzy v Evropě. Britský index FTSE 100 spadl o 2,8 procenta, německý Dax o 2,2 procenta. Pražská burza oslabila na dvouleté minimum, když odepsala čtyři procenta.
Obavy z vleklé krize
Pád následoval po čtvrtečním propadu na burzách v Evropě a ve Spojených státech, který spustily obavy z pomalého ozdravení americké ekonomiky a dluhové krize v eurozóně. Také index PX pražské burzy oslabil ve čtvrtek o více než dvě procenta.
V Asii stojí za výprodeji také horší hospodářské výsledky firem Sony a Toyota.
Analytici varují, že světové trhy se mohou potácet ještě několik příštích týdnů. „Strach, to je teď hlavní téma,“ potvrdil BBC analytik David Cohen z Action Economics.
Například hodnota aktiv na burze v Británii už poklesla o skoro 161 miliardu liber, německý index Dax přišel o 85,5 miliardy eur, francouzský Cac 13,6 miliardy eur.
Na trzích ztrácí bankovní sektor, akcie britské banky Lloyds ztratily téměř 10 procent, matka Komerční banky, francouzská Societé Generale ztratila téměř 7 procent, německá Commerzbank, do jejíž skupiny patří i v Česku působící MBank, přišla ve Frankfurtu také skoro o 7 procent. Propad akcií trápí i automobilové či těžařské společnosti.
Na pád trhů reaguje ropa, jejíž cena klesá v obavách z poklesu poptávky. V pátek na chvilku poklesla cena americké lehké ropy WTI na necelých 83 dolarů, což je nejníže od listopadu. Posléze ale ztráty smazala.