Článek
Návrh podpořilo celkem 546 poslanců, 93 bylo proti a 51 se zdrželo. Text ještě musí formálně schválit Rada EU a 1. července vyjde v úředním věstníku EU. O zavedení v Česku ve středu jedná Poslanecká sněmovna.
Bezplatný digitální certifikát s názvem „EU covid” se bude vydávat ve formě QR kódu, ať už elektronicky nebo v tištěné formě. S mechanismem se v tuto chvíli počítá na 12 měsíců.
Koronavirový certifikát tak lze již nyní stáhnout na webových stránkách ocko.uzis.cz.
Certifikát nebude považován za cestovní dokument a také by neměl představovat nezbytnou podmínku pro cestování. Měl by jen cestování v době pandemie usnadnit, aby se občané vyhnuli například povinné karanténě nebo dalšímu testování.
Kulhánek: Covid pasy zajistí volné cestování
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gV_Y/uuvFQm.jpeg?fl=cro,0,62,1000,562%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Jsem ráda, že se Evropa během velmi krátké doby dohodla na podobě vlastních covidových pasů. Je to naše jízdenka ke svobodnému cestování po EU. Až budeme bilancovat, co se povedlo a nepovedlo za pandemie, právě covidový pas může být příklad toho, že Brusel dokáže jednat velmi rychle,” domnívá se místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO/Obnova Evropy).
Certifikáty o očkování, testech a prodělání covidu: K čemu slouží a kde je stáhnout
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gS_a/4PHFrC.jpeg?fl=cro,0,83,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Česko se k jejich zavádění postavilo velmi vstřícně. Byli jsme dokonce jedni z prvních, kdo prošel příslušnými technickými testy, a přihlásili se k bráně Gateway, která kontroluje bezpečnostní prvky a pravost vydávaných certifikátů,” dodala Charanzová.
„Rádi bychom se všichni vrátili do doby předcovidové, která umožňovala volné cestování napříč EU bez nutnosti dokládání speciálních certifikátů a potvrzení. To v tuto chvíli kvůli probíhající pandemii nelze, proto EK navrhla alespoň jednotný formát certifikátu, který toto cestování usnadní,” vysvětlil český poslanec EP Alexandr Vondra (ODS/Evropští konzervativci a reformisté), proč návrh podpořil.
Státy EU mohou uznávat i Sinopharm či Sputnik
Členské státy budou povinny uznat certifikáty vydané v jiné zemi EU potvrzující očkování vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). V současnosti jde o vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Covidové pasy: Jak a kde získat certifikát o očkování, testech či prodělání nemoci
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gX_a/UBLFuL.jpeg?fl=cro,0,79,1000,562%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Vlády členských států kromě toho budou mít možnost uznat i certifikáty o vakcinaci látkou, kterou EMA neschválila, ale schválil ji úřad daného státu. Například v případě Maďarska by šlo o vakcíny Sinopharm a Sputnik.