Hlavní obsah

EU prý kvůli nízkému zdanění internetových firem tratí miliardy

Brusel

Země Evropské unie v letech 2013 až 2015 možná přišly na daňových příjmech od amerických internetových společností Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur (141 miliard Kč). Uvádí to zpráva europoslance Paula Tanga. Na vině je podle něj fakt, že velké internetové firmy podléhají v EU nepřiměřeně nízké daňové zátěži. Problému se bude věnovat i nadcházející jednání ministrů financí v Tallinnu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Dokument, k němuž se dostala agentura Reuters, konstatuje, že nadnárodní internetové firmy "minimalizují daňovou zátěž v EU tím, že všechny své příjmy směrují do zemí, kde jsou daně nízké, jako je Irsko a Lucembursko". Tang se zaměřuje na Facebook a Google, protože obě tyto firmy využívají ke zdanění právě Irsko.

Zatímco mimo Evropskou unii Google platí daně až do výše devíti procent svých příjmů, v EU tento podíl nepřekročí 0,82 procenta. V případě Facebooku je to 28 až 34 procent mimo EU, ale pouze 0,03 až 0,10 procenta uvnitř unie. Z toho také vyplývá, že s výjimkou Irska státy EU v období 2013 až 2015 přišly o 51 miliard až 54 miliard eur.

Donutí je platit

Tang má v parlamentu na starosti daňovou reformu, jejímž cílem je harmonizace zdanění podniků v členských zemích. Podle nynější legislativy jsou firmy povinny platit daně v zemích, kde mají stálé fyzické zastoupení. Hodlá zavést změnu, která by nadnárodní firmy donutila platit daně v těch zemích EU, kde je přítomna jejich "digitální platforma", jež generuje roční obrat minimálně pět miliónů eur. Jeho změny korespondují s návrhy estonského předsednictví EU, o nichž budou ministři financí tento týden jednat.

Pokud členské státy EU rozhodnou zdaňovat příjmy, a nikoliv zisky digitálních společností, jak navrhuje Francie, při pětiprocentní sazbě by zdanění za léta 2013 až 2015 činilo čtyři miliardy eur, odhaduje zpráva. Postoj Francie podporuje Německo, Itálie a Španělsko.

Změna by donutila k placení daní také Amazon. Tato americká společnost, která má evropské sídlo v Lucemburku, ve zmíněném období nebyla zisková, a daně tak neplatila vůbec.

Výběr článků

Načítám