Článek
Za pozitivním čtvrtletním vývojem ekonomiky stojí podle ČSÚ zejména domácí poptávka. „Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body,“ komentoval údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Výdaje na konečnou spotřebu zaznamenaly mezičtvrtletně růst o 3,7 procenta a meziročně o 5,9 procenta. Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly o 4,3 procenta oproti předchozímu čtvrtletí, meziročně pak dokonce o 6,4 procenta.
Ministerstvo zhoršilo odhad vývoje ekonomiky. Inflaci čeká přes 6 procent
Proti prvnímu odhadu ČSÚ z konce října ukazují zpřesněné odhady české ekonomiky zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst HDP o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta.
V posledním čtvrtletí se očekává pokles
Podle analytiků ale nejsou tato čísla příliš oslnivá a ekonomika není v dobrém stavu. „Vysoká zaměstnanost podporuje spotřebu domácností. Ta v kombinaci s vysokými vládními výdaji napomáhá růstu naší ekonomiky. Vládní výdaje jsou však financovány na dluh, takže se jedná o růst vyhnaný steroidy,“ nabídl přirovnání hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V posledním čtvrtletí navíc bude hůř. „Několikatýdenní odstávka výroby aut spolu s další vlnou pandemie namíchá růstu české ekonomiky smrtící koktejl. V mezikvartálním srovnání počítáme s poklesem HDP o víc než dva procentní body, což ponechá celoroční růst na úrovni 2,2 procenta. Z výpadku HDP za rok 2020 tedy letos neodstraní ekonomika ani půlku,“ zhodnotil to hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek.