Článek
„Nejvíce je postižen segment hotelnictví, restaurací a cestovního ruchu, a to zejména v Praze,” konstatoval Dufek v rozhovoru na webu své asociace. Připustil přitom, že segment služeb má 60procentní podíl na české ekonomice.
U toho se však odborář nezastavil: „Takže i tímto směrem bude asi nutné jít organizováním rekvalifikačních kurzů, aby i lidé z této oblasti se dokázali přeškolit na jiné profese.”
Dufek má i jasno, kam by měli v budoucnu již bývalí hoteliéři a restauratéři mířit. „Náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese. Chybí kvalifikovaní řemeslníci a současně i středoškoláci s maturitou, kteří dokáží ovládat moderní techniku, která se prosazuje především v průmyslové výrobě, ale i jinde,” myslí si odborář.
Živnostníci se neumějí se změnou „myšlenkově srovnat”
Odborář se pustil i do psychoanalýzy živnostníků: „Problém spočívá v tom, že zaměstnanci, které jako odbory zastupujeme, jsou zvyklí počítat i s vynucenou změnou zaměstnání, či dokonce profese, ale pro živnostníky a samostatné OSVČ je to nová životní situace, se kterou se řada z nich zatím neumí myšlenkově srovnat.”
Drsná slova od šéfa odborů Dufka: Hospod je moc, ať zkrachují
„Ale i oni si nakonec budou muset připustit, že ne všichni se vrátí ke svým vysněným metám, to je k tomu, jak budou i nadále dobře podnikat v jejich oboru a jak se budou snažit dobře posloužit jejich hostům a zákazníkům,” uzavřel odborář.
Dufek tak navazuje na své předchozí výroky, že nechápe, „proč bychom měli mít 40 tisíc hospod”. Nelíbilo se mu, že jde o „putyky, které nalévají alkohol”.
Tvrdil také, že lepší by bylo podporovat výrobu než služby. A to navzdory tomu, že – jak nyní sám přiznal – služby 60procentní většinu ekonomiky. Průmysl se na hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba z 36 procent.
Dufka za jeho předchozí výroky tvrdě kritizovali zástupci podnikatelů i parlamentní opozice.