Článek
Gazprom se podle svého šéfa Alexeje Millera bude snažit kompenzovat snížené dodávky přes Ukrajinu zvýšením objemu přepravovaného plynu přes Bělorusko a Polsko, jakož i přes Turecko. Zvýšit se má rovněž odběr plynu ze zásobníků v západní Evropě. Miller to uvedl po jednání s premiérem Vladimirem Putinem, který omezení dodávek schválil.
Ještě v pondělí ráno přitom ruská strana informovala RWE Transgas, že dodá 100 procent nasmlouvaného objemu.
„Gazprom Export nás informoval, že provedl nové přerozdělení dodávek pro odběratele v Evropě a původně nasmlouvaný objem pro RWE Transgas byl zkrácen o 9,5 procenta,“ řekl Právu mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.
Doplnil, že firma není schopná rozklíčovat, co přesně je důvodem nižších dodávek. Gazprom odběratelům sdělil, že v nádržích na ukrajinsko-slovenské hranici je menší množství plynu, než je možné poslat dál.
„Jde ale pořád o minimální množství, asi 1,7 miliónu kubíků plynu, přičemž denní spotřeba je nyní asi 46 miliónů kubíků. Není problém výpadek plně pokrýt z podzemních zásobníků plynu v České republice,“ dodal Chalupský. Jde ale podle něho o další signál, že krize mezi Ruskem a Ukrajinou pokračuje.
Potřebu pokryjí zásobníky i plyn z Norska
„Včera byly zásobníky plné přibližně z 80 procent, což představuje více než 2 miliardy kubíků plynu pro naše zákazníky na zimní sezónu,“ uvedl Chalupský.
Připomněl, že Českou spotřebu pokrývají asi ze 70 procent dodávky z Ruska, zbývající třetinu potom odávky norského plynu takzvanou severní cestou. „V případě potřeby je možné mírně navýšit i objednané dodávky norského plynu, a to asi o 20 procent,“ dodal Chalupský.
Za prvních deset měsíců roku prodalo Norsko 80 miliard metrů krychlových zemního plynu, z nichž naprostá většina mířila do Evropy. Meziročně je to o 7,9 procenta více. Norský vývoz plynu pokrývá zhruba 16 procent poptávky v Evropské unii.
Premiér Mirek Topolánek v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že se ČR bude pokoušet přimět obě strany k nalezení řešení. „Je to bilaterální, spíše komerční než politický vztah mezi Gazpromem a Naftogazem. Jednání proběhla již 1. a 2. ledna v Praze, dnes do Kyjeva odcestoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman,“ uvedl Topolánek.
Jednání Římana s ukrajinskými představiteli má začít v podvečer.