Hlavní obsah

Daňová revoluce se odkládá, čeká až na novou vládu

Právo, Jakub Svoboda

Daňový balíček, který má začít platit příští rok, nakonec nebude zahrnovat zrušení superhrubé mzdy ani zvýšení sazeb daně z některých hlavních příjmů, například z pronájmu či kapitálových výnosů. Právu to potvrdil Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí (MF).

Foto: Milan Malíček, Právo

Cedule finančního úřadu

Článek

Jak dále informoval, z daňového balíčku, který MF předložilo vládě na konci dubna, vypadla i možnost odpočtu tří čtvrtin odvedených pojistných od základu daně pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zrušení superhrubé mzdy a další změny přitom MF původně navrhovalo už od ledna příštího roku.

„Ministerstvo financí počítá s tím, že tato opatření budou zahrnuta do připravovaného návrhu nového zákona o daních z příjmů. Nebudeme v tuto chvíli spekulovat o přesné podobě připravovaného návrhu nového zákona o daních z příjmů, která bude samozřejmě záviset také na složení budoucí vlády,“ uvedl Vojtěch.

Zrušení superhrubé mzdy a snížení daní potřebuje politickou podporu, kterou vláda nemá.
ministryně financí v demisi Alena Schillerová

Návrh okleštěného daňového balíčku nyní čeká na posouzení Legislativní radou vlády, poté bude projednán samotným kabinetem.

Kabinet si nezajistil politickou podporu

„Zrušení superhrubé mzdy a snížení daní potřebuje politickou podporu, kterou vláda nemá,“ připustila už před časem před senátory ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO). Opatření chce proto předložit až příští rok s účinností od roku 2020.

„Letošní daňové změny by měly vycházet pouze z požadavků Evropské unie,“ dodala Schillerová.

V souladu s programovým prohlášením vlády chtělo MF superhrubou mzdu nahradit zavedením sazby daně z příjmu fyzických osob 19 procent. Solidární zvýšení daně plánovalo zachovat zavedením 24procentní sazby z hrubé mzdy.

Podle daňových expertů by tyto změny nechaly daňové zatížení prakticky na současné úrovni.

„Zrušení superhrubé mzdy a související úpravy představují správný a systémový krok, od kterého rozhodně neustupujeme. Neméně důležité pro nás však je, aby vzhledem k prodlouženému připomínkovému řízení a aktuální situaci ve Sněmovně nedošlo k nejistotě a diskomfortu v zásadních daňových otázkách de facto ještě na přelomu roku,“ vysvětlila rozhodnutí ministerstva Schillerová.

Prozatím tak zůstane u daně z příjmu fyzických osob zavedena superhrubá mzda a 15procentní daň. Superhrubá mzda vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 miliónu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů.

A co v daňovém balíčku, který má platit od začátku příštího roku, vlastně zůstalo? K nejvýraznějším změnám dochází v oblasti zákona o daních z příjmů.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová

„Zde je v souvislosti s transpozicí evropské směrnice proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem (ATAD) navrhováno několik opatření proti daňovým únikům, zejména u velkých korporací,“ uvedl Vojtěch.

Podle něj se například jedná o omezení uznatelnosti výpůjčních výdajů, zdanění při přemístění majetku bez změny vlastnictví do zahraničí či zdanění ovládaných zahraničních společností.

V oblasti DPH přináší daňový balíček podle Vojtěcha celou řadu drobných pozitiv, která spočívají především ve vyjasnění některých pojmů a odstranění výkladových problémů. „Tím dojde ke zvýšení právní jistoty plátců,“ dodal.

Výběr článků

Načítám