Článek
Mezi podniky, které takové dohody uzavřely, jsou například Amazon, Ikea, Pepsi, Axa, Burberry, Procter & Gamble, banka JP Morgan nebo zásilková služba FedEx.
Tyto dohody z let 2002 až 2010 představují ztráty v objemu miliard eur pro země, v nichž tyto podniky vytvářejí zisk, uvádí ICIJ a její partnerská média jako je francouzský deník Le Monde, britský list The Guardian nebo německý Süddeutsche Zeitung.
ICIJ se v rámci bezprecedentního šestiměsíčního vyšetřování nazvaném Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), zkráceně LuxLeaks, dostala ke 28 tisícům stránkám o daňových dispozicích.
Část těchto dokumentů zpracovala pro klienty přední auditorská společnost PwC, uvedl deník The Guardian. PwC v reakci uvedla, že novináři vycházeli ze „zastaralých” a „odcizených” informací, „jejichž krádež řeší odpovědné úřady”.
Lucembursko: Daňová soutěživost je správná
Dokumenty podle organizace ukazují, jak velké firmy využívají Lucemburska a jeho volnějších daňových zákonů i nedostatků v mezinárodních pravidlech k transferům zisků do Lucemburska. Tam pak jejich zisky nejsou vůbec nebo jen málo zdaněny.
"Lucembursko uchovává své daňové smlouvy v tajnosti, nesděluje to svým evropským partnerům, přestože od těchto mezinárodních firem ví, že jejich strategií je vyhnout se daním," uvedl Le Monde. Firmy jako je Verizon, AIG, Heinz či Crédit Agricole podle listu za tímto účelem otevírají v Lucembursku pobočky, holdingy i své centrály.
Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna v říjnu obhajoval uzavírání podobných smluv, je to podle něj součástí tradic této země. "Zachování určité zákonné soutěživosti mezi státy v daňové oblasti je nezbytné," věří ministr, jehož cituje Le Monde.